Aziatische hoornaars op bloeiende struiken

De Aziatische hoornaar wordt meer en meer gespot, ook in onze gemeente. Lees hieronder wat je kan doen wanneer je een nest vindt. 

Hoornaars op bloeiende struiken

Het is mogelijk dat er momenteel veel hoornaars te zien zijn op bloeiende struiken, omdat ze door de suikers worden aangetrokken om zich te voeden. Het waarnemen van veel hoornaars betekent dus niet automatisch dat er een nest aanwezig is op die plek. De actieradius van een hoornaar bedraagt ongeveer 2 kilometer; een nest kan zich dus binnen een straal van 2 km van de plaats van waarneming bevinden.

Bedreiging en gedrag

De Aziatische hoornaar is een wespensoort die oorspronkelijk niet in België voorkwam, maar nu snel in aantal toeneemt. Ze vormen een bedreiging voor honingbijen en andere inheemse insecten die belangrijk zijn voor de bestuiving van bloemen en planten.

Herkenning van de Aziatische hoornaar

De Aziatische hoornaar kan je herkennen aan de volgende kenmerken:

  • Oranje kop
  • Zwart borststuk
  • Achterlijf grotendeels zwart met een geel-oranje (of oranje) segment
  • Zwarte poten met gele uiteinden

Een handig trucje: hoornaars zijn bijna dubbel zo groot als een gewone wesp of honingbij. Ze zijn altijd groter dan een 1 euro muntstuk.

Veilig snoeien en waarnemingen

Zie je veel hoornaars op een struik of haag? Dat betekent niet zeker dat er een nest is. Het nest kan echter wel in de buurt zitten, binnen hun actieradius van twee kilometer. Voor je begint met snoeiwerken, is het belangrijk om eerst gedurende vijf minuten goed te observeren. Zie je hoornaars op één plek in- en uitvliegen? Dan is er vermoedelijk een nest. Zitten ze op de bloesems? Dan komen ze voor de suikers; er is dan waarschijnlijk geen nest. Bij twijfel: niet snoeien!

Wat te doen bij een nest?

Probeer het nest nooit zelf te vernietigen! De Aziatische hoornaar verdedigt het nest fel. Neem contact op met een erkend verdelger – een overzicht vind je via VespaWatch. De gemeente neemt de kosten voor de verdelging op zich, vraag de gemeentelijke tussenkomst aan via het online formulier.

Zie ook

Gepubliceerd op 29/08/2025